УЕФА Лига на шампиони 2018/19 финале: Тотенхем - Ливерпул 0-2

#1

Финалето во Лигата на шампионите ќе се одигра на „Ванда Метрополитано“ во Мадрид, в сабота на 1 јуни, со почеток од 21:00 часот.

Минатогодишниот вицешампион Ливерпул игра за шестата, а Тотенхем за првата титула во натпреварувањето.

#2
#3

Патот на Ливерпул до финалето на Лигата на шампионите:

#4

Патот на Тотенхем до финалето на Лигата на шампионите:

#5

Факти за финалето меѓу Ливерпул и Тотенхем:

  • шести пат две екипи од иста земја ќе се борат за престижниот трофеј (сите финалиња се одиграни по 2000 година)

  • единственото англиско финале се случи во 2008 година кога Манчестер Јунајтед го совлада Челзи по пенал-рулетот

  • Мадрид ќе биде домаќин по петти пат, претходно финалните натпревари беа организирани во 1957, 1969, 1980 и 2010 година (сите на „Сантијаго Бернабеу“)

  • Тотенхем е 40-от различен тим кој успеал да обезбеди финале во ЛШ

  • Ливерпул ја прекина серијата од 19 победи во низа во сите натпреварувања кога гостуваше на „Камп Ноу“ кај Барселона во полуфиналето

  • двете екипи направија спектакуларен пресврт во полуфиналната фаза - Тотенхем на гости кај Ајакс, а Ливерпул на домашен терен против Барселона

  • Тотенхем и Ливерпул само еднаш се соочиле во УЕФА натпреварување, тогаш „црвените“ победија поради двата гола постигнати на гостински терен

  • Тотенхем може да стане првото ново име на трофејот по Челзи во 2012 година

#6

Прес конференција на Ливерпул во пресрет на финалето во Мадрид:

#7

Прес конференција на Тотенхем во пресрет на финалето во Мадрид:

#8

„Ако финалето беше денеска, јас ќе бев подготвен за игра. Се чувствувам добро, почнав да се враќам во тимот и тренирам со соиграчите од претходната недела. Засега немам проблеми, сега работам на тоа да бидам што е можно подобро физички подготвен. Одлуката е на менаџерот, тој ќе одлучи дали ќе играм или не“, Тотенхем добива големо засилување за клучниот меч од сезоната. Хари Кејн многу веројатно ќе го видиме на „Ванда Метрополитано“

#9

Ливерпул победува без разлика дали игра Кејн или не…

„Ако финалето беше денеска, јас ќе бев подготвен за игра. Се чувствувам добро, почнав да се враќам во тимот и тренирам со соиграчите од претходната недела. Засега немам проблеми, сега работам на тоа да бидам што е можно подобро физички подготвен. Одлуката е на менаџерот, тој ќе одлучи дали ќе играм или не

#10

Колку шо победи во клучните меча во Премиер лигата против Јунајтед, Евертон и Сити. Во јануари имаше седум бода предност пред Сити, ама се виде вивната моќ во одлучувачките натпревари. Така што „ушкото“ патува за Лондон :smiley:

#11

Ливерпул пристигна во Мадрид. Попладнево тренинг за двете екипи и официјални прес-конференции!
%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%20%D0%BB%D1%88%2011

Мадридските улици се полнат со англиски фанови!

Дилемата на Почетино: Ќе игра ли Хари Кејн во финалето или не?

#12

:soccer:Фановите зборуваат дека Тотенхем на среќа го остварил овој историски успех, што е смешно за 47-годишниот менџер

#13

Никогас помал медиумски интерес за финалето. Стета сто Ajax не се пласира во финале

#14

Ливерпул тренираше на „Ванда Метрополитано“, Фирмино е подготвен и ќе го почне утрешното финале

#15

Луди Англичани: Авионските билети им биле скапи, па решија да купат автомобил за 40 фунти и да стигнат до Мадрид…

#16
#17

Навивачите на Тотенхем и Ливерпул се бесни поради малиот број влезници во продажба, само 16.000 поделени на навивачите на двата тима. Така, на црниот пазар влезници за финалето се продаваат по цена од најмалку 50.000 фунти, иако на денот на перодажбата чинеа 100. Полицијата е распоредена околу стадионот на Атлетико со цел да спречи илегална препродажба на билетите.

Цените на авионските билети се исто така неверојатно поскапени. Билет од Лондон до Мадрид со Ербас чини и 1.500 фунти, па сепак биле веднаш распродадени. Бритиш Ервајс воведе и вонредни летови кон Мадрид само да ги задоволи потребите на навивачите.

Чаби Алонсо:
Поразот од минатата година најверојатно ќе му даде поголема глад на Ливерпул, затоа верувам дека мотивацијата кај играчите ќе биде уште поголема. Станува збор за финале и се може да се случи. Двете екипи се од Англија и многу добро се познаваат, затоа е уште потешко да се предвиди било што. Сепак, според мене, Ливерпул има една предност, а тоа е искуството од играњето финале. Тоа може да им помогне во Мадрид.

#18

НАЈАВА НА ГОЛЕМОТО ФИНАЛЕ ВО ЛШ:

#19

Пристигнување и подготовки на Ливерпул во Мадрид:

#20

Ливерпул има многу поскап ростер од Тотенхем

%D1%84%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%20%D0%9B%D0%A8%2015

Фудбалерите на Тотенхем допатуваа во Мадрид со своите семејства и придружба