ФК Академија Пандев

пмфл
#1

Вести, распоред и резултати:

Форумска фан група на Академија Пандев »

За клубот

ФК Академија Пандев е фудбалски клуб од Струмица, Македонија, кој моментално игра во Првата македонска фудбалска лига. Своите натпревари ги игра на Стадионот Младост во Струмица.

Академијата била основана од страна на македонскиот фудбалер Горан Пандев, по кого е наречена Академијата. Од 2014 година, Академија Пандев има сениорска екипа кој се натреварува во сениорските лиги. Во 2017 година, екипата била унапредена во Првата лига за прв пат во нејзината историја. (Википедија)