Ролан Гарос 2019

#1

Оваа година се одржува 123-то издание на единствениот Грен слем турнир на земјена подлога, Ролан Гарос.

Турнирот започна на 26 мај, а ќе заврши со финалето во машка конкуренција на 9 јуни. Титулата кај тенисерите ја брани Рафаел Надал, а Симона Халеп е минатогодишна шампионка кај тенисерките.

Наградниот фонд оваа година изнесува рекордни 42,6 милиони евра.

#2
#3
#4

Фаворитите без проблеми на четвртиот ден на Ролан Гарос:

#5

За ледендарниот Федерер ова беше негов јубилеен 400-ти Грен слем меч во кариерата, повеќе од кој било друг во историјата.

#6

„Кралот на земјената подлога“ неочекувано загуби сет, но обезбеди пласмен во осминафиналето на Ролан Гарос, од големата тројка остана уште Ѓоковиќ да одигра трето коло

#7

Маестро Федерер со стил го завери четвртото коло на Ролан Гарос. Иако долги години го немаше на централниот терен во Париз, игра феноменален тенис…

#8

Каков Ролан Гарос, Надал - Федерер и Ѓоковиќ-Тием. Ќе биди возбудливо до крајот на турнирот. Утре ќе биде вистински празник за тениските фанови, сигурно сите ќе уживаме во мајсториите на Рафа и Федекс.